Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 7


La jornada 7 destaca por ser la primera de las pruebas de atletismo. Comienza durante la noche del jueves y finalizará por la mañana del viernes. Los horarios corresponden a Buenos Aires y en negrita figuran las participaciones argentinas y las finales. (Hay que recordar que las series de remo de la jornada 6 se correrán hoy manteniendo los mismos horarios)

*Arquería

Beijing Olympic Green Archery Field
23:30-01:14 Men's Individual 1/8 Eliminations
Beijing Olympic Green Archery Field
05:00-05:52 Men's Individual Quarterfinals
05:52-06:18 Men's Individual Semifinals
06:21-06:34 Men's Individual Bronze Medal Match
06:37-06:50 Men's Individual Gold Medal Match
06:55-07:10 Men's Individual Medal Ceremony


*Atletismo

National Stadium
22:00-22:32 Women's Heptathlon 100m Hurdles
22:05-22:55 Men's Shot Put Qualifying Round - Group A/B (Germán Lauro)
22:45-23:55 Men's 100m Round 1
23:30-01:15 Women's Heptathlon High Jump - Group A/B
21:40-00:40 Men's Hammer Throw Qualifying Round - Group A
00:10-00:58 Women's 800m Round 1
01:10-02:10 Men's Hammer Throw Qualifying Round - Group B (Juan Cerra)
National Stadium
08:00-08:50 Women's Heptathlon Shot Put - Group A/B
08:10-08:37 Men's 1500m Round 1 (Javier Carríqueo)
08:45-09:20 Men's 100m Round 2
08:55-09:45 Women's Discus Throw Qualifying Round - Group A
09:25-10:10 Women's 3000m Steeplechase Round 1
10:00-11:10 Men's Shot Put Final
10:15-10:43 Women's Heptathlon 200m
10:20-11:10 Women's Discus Throw Qualifying Round - Group B
10:40-11:55 Women's Triple Jump Qualifying Round - Group A/B
10:55-11:35 Men's 400m Hurdles Round 1
11:30-11:37 Men's Shot Put Medal Ceremony
11:45-12:20 Women's 10000m Final


*Baseball

Beijing Wukesong Sports Center Baseball Field 2
23:30-02:30 Men's Preliminaries - CHN vs. TPE
Beijing Wukesong Sports Center Baseball Field
00:30-03:30 Men's Preliminaries - USA vs. CUB
Beijing Wukesong Sports Center Baseball Field 2
07:00-10:00 Men's Preliminaries - CAN vs. KOR
Beijing Wukesong Sports Center Baseball Field
08:00-11:00 Men's Preliminaries - JPN vs. NED

*Badminton

Beijing University of Technology Gymnasium
23:00-02:00 Women's Singles Semifinals
Men's Doubles Semifinals
Beijing University of Technology Gymnasium
07:30-11:00 Women's Doubles Bronze Medal Match
Men's Singles Semifinals
Women's Doubles Finals
Women's Doubles Medal Ceremony

*Basketball

Beijing Olympic Basketball Gymnasium
22:00-23:45 Women's Preliminaries Group B CZE vs. NZL
00:15-02:00 Women's Preliminaries Group A LAT vs. AUS
Beijing Olympic Basketball Gymnasium
03:30-05:15 Women's Preliminaries Group A RUS vs. BRA
05:45-07:30 Women's Preliminaries Group B CHN vs. MLI
Beijing Olympic Basketball Gymnasium
09:00-10:45 Women's Preliminaries Group B USA vs. ESP
11:15-13:00 Women's Preliminaries Group A KOR vs. BEL

*Beach Volleyball

Chaoyang Park Beach Volleyball Ground
22:00-22:50 Women's Round of 16 - BEL vs. USA
23:00-23:50 Women's Round of 16 - USA vs. CUB
00:00-00:50 Women's Round of 16 - CHN vs. NOR
01:00-01:50 Women's Round of 16 - AUS vs. GRE
Chaoyang Park Beach Volleyball Ground
07:00-07:50 Women's Round of 16 - ALE vs. AUS
08:00-08:50 Women's Round of 16 - CUB vs. CHN
09:00-09:50 Women's Round of 16 - NOR vs. BRA
10:00-10:50 Women's Round of 16 - BRA vs. ALE

*Boxeo

Beijing Workers' Gymnasium
02:30-03:30 Men's Feather Weight (57kg) Preliminaries
03:31-05:30 Men's Light Weight (60kg) Preliminaries
Beijing Workers' Gymnasium
08:00-10:00 Men's Bantam Weight (54kg) Preliminaries
10:01-11:00 Men's Feather Weight (57kg) Preliminaries


*Canotaje/Kayak

Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park
04:00 Women's K1 Kayak Single Semifinal
05:12 Men's C2 Canoe Double Final
05:37 Women's K1 Kayak Single Final
05:47 Men's C2 Medal Ceremony
06:00 Women's K1 Kayak Single Medal Ceremony

*Ciclismo - Track

Laoshan Velodrome
05:30-05:55 Men's Team Sprint Qualifying Round
05:55-06:45 Men's Individual Pursuit Qualifying Round
06:45-07:00 Men's Team Sprint First Round
07:00-07:40 Women's Individual Pursuit Qualifying Round
07:40-07:45 Men's Team Sprint Final 3-4
07:45-07:50 Men's Team Sprint Final 1-2
07:50-08:00 Men's Team Sprint Medal Ceremony

*Saltos

National Aquatics Center
02:30-05:30 Women's 3m Springboard Preliminary

*Ecuestre

Hong Kong Olympic Equestrian Venue(Shatin)
08:15-11:45 Individual Jumping Qualification - 1st Qualifier (Larroca)
Team Jumping Qualification - 1st Qualifier

*Fútbol Femenino

Qinhuangdao Olympic Sports Center Stadium
10:00 Women's Quarterfinal 01 - CHN vs. JPN
Tianjin Olympic Center Stadium
07:00 Women's Quarterfinal 02 - BRA vs. NOR
Shanghai Stadium
07:00 Women's Quarterfinal 03 - USA vs. CAN
Shenyang Olympic Stadium
10:00 Women's Quarterfinal 04 - SUE vs. ALE

*Esgrima

Fencing Hall of National Convention Center
22:00-00:00 Men's Team Epee Eliminations Round of 16
00:00-00:30 Men's Team Epee Quarterfinals
01:30-03:00 Men's Team Epee Classifications 5-8
03:00-04:30 Men's Team Epee Semifinals
04:30-05:50 Men's Team Epee Classifications 5-8
Fencing Hall of National Convention Center
07:00-08:30 Men's Team Epee Bronze Medal Match
08:30-10:00 Men's Team Epee Gold Medal Match
10:10-10:20 Men's Team Epee Medal Ceremony


*Gimnasia Artística

National Indoor Stadium
00:15-01:54 Women's Individual All-Around Final
01:59-02:07 Women's Individual All-Around Medal Ceremony


*Handball

Olympic Sports Center Gymnasium
09:00-10:30 Women's Preliminaries - Pool B
10:45-12:15 Women's Preliminaries - Pool A
Olympic Sports Center Gymnasium
14:00-15:30 Women's Preliminaries - Pool B
15:45-17:15 Women's Preliminaries - Pool A
Olympic Sports Center Gymnasium
19:00-20:30 Women's Preliminaries - Pool B
20:45-22:15 Women's Preliminaries - Pool A

*Hockey Masculino

Beijing Olympic Green Hockey Stadium
21:30-23:00 Men's Preliminaries - ESP vs. CHN
23:30-01:00 Men's Preliminaries - NED vs. CAN
Beijing Olympic Green Hockey Stadium
07:00-08:30 Men's Preliminaries - BEL vs. NZL
09:30-11:00 Men's Preliminaries - KOR vs. GER
Beijing Olympic Green Hockey Stadium
07:30-09:00 Men's Preliminaries - PAK vs. AUS
10:00-11:30 Men's Preliminaries - RSA vs. GBR

*Judo

Beijing Science and Technology University Gymnasium
01:00-05:30 Women's+78kg Preliminaries/Repechages
Men's +100kg Preliminaries/Repechages (Sandro Lopez)
Beijing Science and Technology University Gymnasium
07:00-08:30 Women's +78kg Final of Repechage A
Women's +78kg Final of Repechage B
Women's +78kg Final of Table A
Women's +78kg Final of Table B
Men's +100kg Final of Repechage A
Men's +100kg Final of Repechage B
Men's +100kg Final of Table A
Men's +100kg Final of Table B
Women's +78kg Bronze Medal Contest A
Women's +78kg Bronze Medal Contest B
Women's +78kg Gold Medal Contest
Men's +100kg Bronze Medal Contest A
Men's +100kg Bronze Medal Contest B
Men's +100kg Gold Medal Contest
Women's +78kg Medal Ceremony
Men's +100kg Medal Ceremony


*Remo

Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park
03:10-03:20 Women's Single Sculls Final E
03:20-03:30 Men's Single Sculls Final E
03:30-03:40 Women's Single Sculls Final D
03:40-03:50 Men's Single Sculls Final D
03:50-04:00 Women's Single Sculls Final C (Maria Best)
04:00-04:10 Men's Single Sculls Final C
04:10-04:20 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final C/D - Race 01
04:20-04:30 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final C/D - Race 02
04:30-04:40 Women's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 01
04:40-04:50 Women's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 02
04:50-05:00 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 01
05:00-05:10 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 02
05:10-05:20 Men's Lightweight Four Semi-final A/B - Race 01
05:20-05:30 Men's Lightweight Four Semi-final A/B - Race 02
05:30-05:40 Men's Quadruple Sculls Semi-final A/B - Race 01
05:40-05:50 Men's Quadruple Sculls Semi-final A/B - Race 02
05:50-06:00 Women's Single Sculls Final B
06:00-06:10 Men's Single Sculls Final B
06:10-06:20 Women's Pair Final B
06:20-06:30 Men's Pair Final B
06:30-06:40 Women's Double Sculls Final B
06:40-06:50 Men's Double Sculls Final B
06:50-07:00 Men's Four Final B

*Vela

Qingdao Olympic Sailing Center
02:00-08:00 Multihull - Tornado - Race 01
Men's Keelboat - Star - Race 01
Skiff Dinghy-49er - Race 13
Men's Two Person Dinghy-470 - Race 07
Women's Two Person Dinghy-470 - Race 07
Multihull - Tornado - Race 02 (Espínola - Lange)
Men's Keelboat - Star - Race 02
Skiff Dinghy-49er - Race 14
Men's Two Person Dinghy-470 - Race 08
Women's Two Person Dinghy-470 - Race 08
Skiff Dinghy-49er - Race 15

*Tiro

Beijing Shooting Range (Hall) Beijing Shooting Range (CTF)
22:00-23:15 Men's 50m Rifle Prone Qualification
22:00-02:30 Men's Skeet Qualification
00:30-00:50 Men's 50m Rifle Prone Final
01:05-01:20 Men's 50m Rifle Prone Medal Ceremony

02:00-04:00 Men's 25m Rapid Fire Pistol Qualification

*Softball

22:30-00:30 Women's Preliminaries - CHN vs. CAN
01:00-03:00 Women's Preliminaries - USA vs. JPN
Fengtai Sports Center Softball Field
06:00-08:00 Women's Preliminaries - AUS vs. TPE
08:30-10:30 Women's Preliminaries - VEN vs. NED

*Natación

National Aquatics Center
23:00-00:34 Men's 50m Freestyle Semifinal
Women's 200m Breaststroke Final
Men's 200m Backstroke Final
Women's 200m Backstroke Semifinal
Women's 200m Breaststroke Medal Ceremony
Men's 200m Individual Medley Final
Men's 200m Backstroke Medal Ceremony
Women's 100m Freestyle Final
Men's 200m Individual Medley Medal Ceremony
Men's 100m Butterfly Semifinal
Women's 100m Freestyle Medal Ceremony
National Aquatics Center
07:30-10:16 Women's 50m Freestyle - Heat
Men's 1500m Freestyle - Heat (Juan Martín Pereyra)
Women's 4 x 100m Medley Relay - Heat
Men's 4 x 100m Medley Relay - Heat

*Tenis

Beijing Olympic Green Tennis Center
05:00-11:00 Men's Singles Semifinals
Women's Singles Semifinals
Women's Doubles Semifinals

*Tenis de mesa

Peking University Gymnasium
22:00-12:00 Women's Team Bronze play-off First round Contest 1
Women's Team Bronze play-off First round Contest 2
Men's Team Bronze play-off First 1 Contest 1
Men's Team Bronze play-off First 1 Contest 2
Peking University Gymnasium
03:30-06:30 Women's Team Semifinal 1
Peking University Gymnasium
08:30-11:30 Women's Team Semifinal 2

*Volleyball

Beijing Institute of Technology Gymnasium
23:00-00:30 Women's Preliminaries - Group B Match 10
01:00-02:30 Women's Preliminaries - Group B Match 11
Capital Gymnasium
01:30-03:00 Women's Preliminaries - Group A Match 10
03:30-05:00 Women's Preliminaries - Group B Match 12
Capital Gymnasium
09:00-10:30 Women's Preliminaries - Group A Match 11
11:00-12:30 Women's Preliminaries - Group A Match 12

*Pesas

Beijing University of Aeronautics & Astronautics Gymnasium
23:00-01:00 Men's 85kg - Group B
01:30-03:00 Women's 75kg - Group B
Beijing University of Aeronautics & Astronautics Gymnasium
04:30-06:10 Women's 75kg - Group A
06:20-06:30 Women's 75kg Medal Ceremony
Beijing University of Aeronautics & Astronautics Gymnasium
08:00-09:40 Men's 85kg - Group A
09:50-10:00 Men's 85kg Medal Ceremony

*Water Polo

Yingdong Natatorium of National Olympic Sports Center
02:00-03:00 Women's Preliminaries - Group B - NED vs. AUS
03:20-04:20 Women's Preliminaries - Group A - RUS vs. USA
04:40-05:40 Women's Preliminaries - Group B - HUN vs. GRE
06:00-07:00 Women's Preliminaries - Group A - TA vs. CHN

Escrito por Charlie Brown en jueves, agosto 14, 2008. Etiquetas , , , , . Puedes seguir cualquier respuesta a esta entrada mediante el RSS 2.0. Puedes dejar una respuesta o trackback a esta entrada

1 comentarios for "Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 7"

  1. Anónimo 4:17 p.m.

    Thanks so much for providing individuals with remarkably remarkable opportunity to read
    articles and blog posts from here. It is usually so beneficial and as well , packed with fun for
    me and my office

    colleagues to search your web site at least 3 times in one week to read the fresh items you will have.

    And definitely,

    I'm just actually

    fulfilled with the beautiful

    methods served by you. Selected 3 ideas in this post are in truth the most impressive we have had.
    Stop by my web site ; www.candacehavens.com

¡Dejá tu comentario!

IMPORTANTE: Los comentarios publicados son de exclusiva responsabilidad de sus autores y las consecuencias derivadas de ellos pueden ser pasibles de las sanciones legales que correspondan. Si un usuario incluye en sus mensajes algún comentario inapropiado, el mismo será eliminado.