Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 6

La jornada 6 se disputa entre la noche del miércoles 13 de agosto y la mañana del jueves 14, de nuestro país. Los horarios corresponden a la hora de Buenos Aires. En negrita aparecen las finales y las participaciones argentinas.

* Vela

Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park
03:10-03:20 Women's Single Sculls Final E
03:20-03:30 Men's Single Sculls Final E
03:30-03:40 Women's Single Sculls Final D
03:40-03:50 Men's Single Sculls Final D
03:50-04:00 Women's Single Sculls Final C
04:00-04:10 Men's Single Sculls Final C
04:10-04:20 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final C/D - Race 01
04:20-04:30 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final C/D - Race 02
04:30-04:40 Women's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 01
04:40-04:50 Women's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 02
04:50-05:00 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 01
05:00-05:10 Men's Lightweight Double Sculls Semi-final A/B - Race 02
05:10-05:20 Men's Lightweight Four Semi-final A/B - Race 01
05:20-05:30 Men's Lightweight Four Semi-final A/B - Race 02
05:30-05:40 Men's Quadruple Sculls Semi-final A/B - Race 01
05:40-05:50 Men's Quadruple Sculls Semi-final A/B - Race 02
05:50-06:00 Women's Single Sculls Final B
06:00-06:10 Men's Single Sculls Final B
06:10-06:20 Women's Pair Final B
06:20-06:30 Men's Pair Final B
06:30-06:40 Women's Double Sculls Final B
06:40-06:50 Men's Double Sculls Final B
06:50-07:00 Men's Four Final B

* Badminton

Beijing University of Technology Gymnasium
23:00-02:00 Men's Singles Quarterfinals
23:00-02:00 Mixed Doubles Quarterfinals
07:30-11:00 Men's Singles Quarterfinals
07:30-11:00 Mixed Doubles Quarterfinals

* Baseball

Beijing Wukesong Sports Center Baseball Field 2
23:30-02:30 Men's Preliminaries - Game 05 NED vs. USA
00:30-03:30 Men's Preliminaries - Game 06 KOR vs. CHN
07:00-10:00 Men's Preliminaries - Game 07 CUB vs. CAN
08:00-11:00 Men's Preliminaries - Game 08 TPE vs. JPN

* Básquet

Beijing Olympic Basketball Gymnasium
22:00-23:45 Men's Preliminaries Group B - Match 31 Qualifier B vs. ESP
00:15-02:00 Men's Preliminaries Group A - Match 32 AUS vs. IRI
03:30-05:15 Men's Preliminaries Group B - Match 33 ANG vs. CHN
05:45-07:30 Men's Preliminaries Group A - Match 34 LTU vs. RUS
09:00-10:45 Men's Preliminaries Group B - Match 35 USA vs. Qualifier C
11:15-13:00 Men's Preliminaries Group A - Match 36 ARG vs. CRO

* Boxeo

Beijing Workers' Gymnasium
02:30-03:30 Men's Welter Weight (69kg) Preliminaries
0:31-05:30 Men's Light Heavy Weight (81kg) Preliminaries
08:00-10:00 Men's Light Welter Weight (64kg) Preliminaries
10:01-11:00 Men's Welter Weight (69kg) Preliminaries

* Canotaje

Shunyi Olympic Rowing-Canoeing Park
04:00-04:25 Men's C2 Canoe Double Semifinal
04:35-05:12 Women's K1 Kayak Single Semifinal
05:47-06:02 Men's C2 Canoe Double Final
06:12-06:37 Women's K1 Kayak Single Final
06:47-07:02 Men's C2 Medal Ceremony
07:07-07:22 Women's K1 Kayak Single Medal Ceremony


* Equitación

Hong Kong Olympic Equestrian Venue(Shatin)
08:15-12:30 Individual Dressage Grand Prix 1st Qualifier - Day 2
08:15-12:30 Team Dressage Final Grand Prix - Day 2
12:50-13:20 Team Dressage Medal Ceremony


* Esgrima

Fencing Hall of National Convention Center
22:30-00:00 Women's Team Sabre Eliminations Round of 16
00:00-01:10 Women's Team Sabre Quarterfinals
01:10-02:10 Women's Team Sabre Classification 5-8
02:10-03:20 Women's Team Sabre Semifinals
03:20-04:20 Women's Team Sabre Classifications 5-8
07:00-08:00 Women's Team Sabre Bronze Medal Match
08:00-09:00 Women's Team Sabre Gold Medal Match
09:10-09:20 Women's Team Sabre Medal Ceremony


* Gimnasia artística

National Indoor Stadium
00:00-02:30 Men's Individual All-Around Final
02:35-02:43 Men's Individual All-Around Medal Ceremony


* Handball

Olympic Sports Center Gymnasium
22:00-11:15 Men's Preliminaries - Pool A & B

* Hockey femenino

Beijing Olympic Green Hockey Stadium
21:30-10:00 Women's Preliminaries - Pool A CHN vs. NED
23:30-01:00 Women's Preliminaries - Pool B USA vs. GER
07:00-09:30 Women's Preliminaries - Pool A ESP vs. KOR
09:30-11:00 Women's Preliminaries - Pool A RSA vs. AUS
07:30-09:00 Women's Preliminaries - Pool B JPN vs. ARG
10:00-11:30 Women's Preliminaries - Pool B NZL vs. GBR

* Judo

Beijing Science and Technology University Gymnasium
01:00-05:30 Women's -78kg Preliminaries/Repechages
01:00-05:30 Men's -100kg Preliminaries/Repechages
21:00-08:30 Women's -78kg Final of Repechage A
07:00-08:30: Women's -78kg Final of Repechage B
Women's -78kg Final of Table A
Women's -78kg Final of Table B
Men's -100kg Final of Repechage A
Men's -100kg Final of Repechage B
Men's -100kg Final of Table A
Men's -100kg Final of Table B
Women's -78kg Bronze Medal Contest A
Women's -78kg Bronze Medal Contest B
Women's -78kg Gold Medal Contest
Men's -100kg Bronze Medal Contest A
Men's -100kg Bronze Medal Contest B
Men's -100kg Gold Medal Contest
Women's -78kg Medal Ceremony
Men's -100kg Medal Ceremony

* Lucha

China Agricultural University Gymnasium
22:30-23:30 Men's Greco-Roman 84kg Qualifications
22:30-23:30 Men's Greco-Roman 96kg Qualifications
22:30-23:30 Men's Greco-Roman 120kg Qualifications
23:30-02:00 Men's Greco-Roman 84kg Eliminations
23:30-02:00 Men's Greco-Roman 96kg Eliminations
23:30-02:00 Men's Greco-Roman 120kg Eliminations
05:00-06:00 Men's Greco-Roman 84kg Repechages
05:00-06:00 Men's Greco-Roman 96kg Repechages
05:00-06:00 Men's Greco-Roman 120kg Repechages
06:00-06:10 Men's Greco-Roman 84kg Bronze Medal Match
06:10-06:20 Men's Greco-Roman 84kg Bronze Medal Match
06:20-06:30 Men's Greco-Roman 84kg Gold Medal Match
06:40-06:55 Men's Greco-Roman 84kg Medal Ceremony
06:55-07:05 Men's Greco-Roman 96kg Bronze Medal Match
07:05-07:15 Men's Greco-Roman 96kg Bronze Medal Match
07:15-07:25 Men's Greco-Roman 96kg Gold Medal Match
07:35-07:50 Men's Greco-Roman 96kg Medal Ceremony
07:50-08:00 Men's Greco-Roman 120kg Bronze Medal Match
08:00-08:10 Men's Greco-Roman 120kg Bronze Medal Match
08:10-08:20 Men's Greco-Roman 120kg Gold Medal Match
08:30-08:45 Men's Greco-Roman 120kg Medal Ceremony

* Natación

National Aquatics Center
23:00-23:04 Men's 200m Breaststroke Final
23:07-23:15 Women's 100m Freestyle Semifinal
23:18-23:27 Men's 200m Backstroke Semifinal
23:29-23:37 Men's 200m Breaststroke Medal Ceremony
23:39-23:43 Women's 200m Butterfly Final
23:46-23:50 Men's 100m Freestyle Final
23:53-23:03 Women's 200m Breaststroke Semifinal
00:07-23:17 Men's 200m Individual Medley Semifinal
00:19-23:27 Women's 200m Butterfly Medal Ceremony
00:29-23:39 Women's 4 x 200m Freestyle Relay Final
00:41-23:49 Men's 100m Freestyle Medal Ceremony
00:51-23:03 Women's 4 x 200m Freestyle Relay Medal Ceremony
07:30-07:58 Men's 50m Freestyle Heat
08:03-08:36 Women's 800m Freestyle - Heat
08:40-09:14 Men's 100m Butterfly - Heat
09:19-09:40 Women's 200m Backstroke - Heat

* Waterpolo

Yingdong Natatorium of National Olympic Sports Center
22:30-23:30 Men's Preliminaries - Group A - Match 13 CRO vs. GER
23:50-00:50 Men's Preliminaries - Group B - Match 14 USA vs. SRB
00:10-02:10 Men's Preliminaries - Group A - Match 15 HUN vs. ESP
03:00-04:00 Men's Preliminaries - Group A - Match 16 MNE vs. GRE
04:20-05:20 Men's Preliminaries - Group B - Match 17 AUS vs. CAN
05:40-06:40 Men's Preliminaries - Group B - Match 18 CHN vs. ITA

* Softball

Fengtai Sports Center Softball Field
22:30-00:30 Women's Preliminaries - Game 09 CHN vs. AUS
01:00-03:00 Women's Preliminaries - Game 10 CAN vs. USA
06:00-08:00 Women's Preliminaries - Game 11 NED vs. JPN
08:30-10:30 Women's Preliminaries - Game 12 TPE vs. VEN

* Tenis

Beijing Olympic Green Tennis Center
05:00-11:00: Men's Singles Quarterfinals
Women's Singles Quarterfinals
Women's Doubles Quarterfinals
Men's Doubles Quarterfinals

* Tenis de Mesa

Peking University Gymnasium
23:00-11:30: Women's Team Group 2nd rd-Match 5
Women's Team Group 2nd rd-Match 6
Women's Team Group 2nd rd-Match 7
Women's Team Group 2nd rd-Match 8
Men's Team Group Second Round - Match 5
Men's Team Group Second Round - Match 6
Men's Team Group Second Round - Match 7
Men's Team Group Second Round - Match 8
Women's Team Group 3rd rd-Match 1
Women's Team Group 3rd rd-Match 2
Women's Team Group 3rd rd-Match 3
Women's Team Group 3rd rd-Match 4
Men's Team Group Third Round - Match 1
Men's Team Group Third Round - Match 2
Men's Team Group Third Round - Match 3
Men's Team Group Third Round - Match 4
Women's Team Group 3rd rd-Match 5
Women's Team Group 3rd rd-Match 6
Women's Team Group 3rd rd-Match 7
Women's Team Group 3rd rd-Match 8
Men's Team Group Third Round - Match 5
Men's Team Group Third Round - Match 6
Men's Team Group Third Round - Match 7
Men's Team Group Third Round - Match 8

* Tiro

Beijing Shooting Range (CTF) Beijing Shooting Range (Hall)
22:00-02:00 Women's Skeet Qualification
22:00-00:15 Women's 50m Rifle 3 Positions Qualification
02:30-01:50 Women's 50m Rifle 3 Positions Final
02:05-02:20 Women's 50m Rifle 3 Positions Medal Ceremony
04:00-04:45 Women's Skeet Final
05:00-05:15 Women's Skeet Medal Ceremony


* Tiro con arco

Beijing Olympic Green Archery Field
23:30-01:14 Women's Individual 1/8 Eliminations
05:00-05:52 Women's Individual Quarterfinals
05:52-06:18 Women's Individual Semifinals
06:21-06:34 Women's Individual Bronze Medal Match
06:37-06:50 Women's Individual Gold Medal Match
06:55-07:10 Women's Individual Medal Ceremony

* Vela

Qingdao Olympic Sailing Center
02:00-08:00: Skiff Dinghy-49er - Race 10
Men's Windsurfer -RS:X - Race 05
Women's Windsurfer -RS:X - Race 05
Men's One Person Dinghy-Laser - Race 05
Women's One Person Dinghy-Laser Radial - Race 05
Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 09
Women's Keelboat Yngling - Race 09
Skiff Dinghy-49er - Race 11
Men's Windsurfer -RS:X - Race 06
Women's Windsurfer -RS:X - Race 06
Men's One Person Dinghy-Laser - Race 06
Heavy Weight Dinghy-Finn - Race 10
Women's Keelboat Yngling - Race 10
Skiff Dinghy-49er - Race 12

* Voley

Beijing Institute of Technology Gymnasium & Capital Gymnasium
23:00-10:30 Men's Preliminaries - Group A & B

* Beach Voley

Chaoyang Park Beach Volleyball Ground
22:00-03:50 Women's Preliminary Round
04:00-09:50 Men's Preliminary Round
10:00-10:50 Women's Lucky Loser
10:00-10:50 Women's Lucky Loser
11:00-11:50 Men's Lucky Loser
11:00-11:50 Men's Lucky Loser

Escrito por San_Felipe en miércoles, agosto 13, 2008. Etiquetas , , , , , , . Puedes seguir cualquier respuesta a esta entrada mediante el RSS 2.0. Puedes dejar una respuesta o trackback a esta entrada

6 comentarios for "Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 6"

  1. Baseballa las 00:30!!!! genial...


    www.dotasolimpicas.blogspot.com

  2. che, genial toda la info.
    un detalle, consejo o como quieran tomarlo: hagan una distinción entre las finales y las competencias con participación argentina. Las dos en negrita tal vez confunde. Por ejemplo hay una final pero cómo sé si hay o no participación argentina en ella?
    Pueden poner las que hay algún participante argentina, en itálica... qué les parece?

    saludos!

  3. dale roy, o en otro color. Vemos de aplicarlo a partir de la prox agenda.

    Abrazo y gracias por el aporte.

  4. De nada. Un pequeño aporte para el blog/sitio de cabecera para seguir los juegos.

    Felicitaciones

  5. en la siguiente pagina estan posteados los videos de los olimpicos ademas de videos de torneos alrededor del mundo asi como de los mundiales de tenis de mesa.
    http://videosdetenisdemesa.blogspot.com/
    los invito a que entren

  6. en la siguiente pagina estan posteados los videos de los olimpicos ademas de videos de torneos alrededor del mundo asi como de los mundiales de tenis de mesa.
    http://videosdetenisdemesa.blogspot.com/
    los invito a que entren

¡Dejá tu comentario!

IMPORTANTE: Los comentarios publicados son de exclusiva responsabilidad de sus autores y las consecuencias derivadas de ellos pueden ser pasibles de las sanciones legales que correspondan. Si un usuario incluye en sus mensajes algún comentario inapropiado, el mismo será eliminado.