Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 2


Aquí tienen la agenda de la segunda jornada de competencias, con la hora argentina:

*Tiro con arco:
Olympic Green Archery Field
Sábado 9/8
Women's Team 1/8 Eliminations:
23:00 Japan vs Colombia
23:25 Italy vs Chinese Taipei
23:50 Women's Team 1/4 Eliminations
China vs India
Domingo 10/8:
00:15 Women's Team 1/4 Eliminations
00:40 Women's Team 1/4 Eliminations
France vs Poland
01:05
Women's Team 1/4 Eliminations
05:00
Women's Team Semifinal
05:25
Women's Team Semifinal
05:55
Women's Team Bronze Medal Match
06:25
Women's Team Gold Medal Match

* Bádminton:
BJUT Gymnasium
23:00 - 09:15 Women's Singles Round of 32
00:10 - 08:40 Men's Singles Round of 64
00:20 - 09:15 Women's Doubles Round of 16


* Básquetbol:
Olympic Basketball Gymnasium
Sábado 9/8 22hs Men's Preliminary Round Group A- Game 7: RUS vs IRI
Domingo 10/8 00:15hs
Men's Preliminary Round Group B- Game 8: GER vs ANG
03:30
Men's Preliminary Round Group B- Game 9 ESP vs GRE
05:45
Men's Preliminary Round Group A- Game 10 LIT vs ARG [canal 7 y TyC Sports]
09:00
Men's Preliminary Round Group A- Game 11 AUS vs CRO
11:15
Men's Preliminary Round Group B- Game 12 USA vs CHN

* Beach Volley
Sábado 9/8 22hs - Domingo 10/8 12hs:
Men's Preliminary

* Boxeo
10/8 02:30 - 11hs Men's Welter - Ronda de 32

* Ciclismo - Ruta
03:00 Women's Road Race

* Clavadismo
03:30 Women's Sync. 3m Springboard Final

* Equitación
Sábado 9/8 19:45 Eventing Team/Individual Dressage Day 2
Domingo 10/8 05:30
Dressage Horse Inspection

* Fútbol
Domingo 10/8 - Masculino - Primera Ronda
06:00 - Shanghai Stadium- ARG vs AUS [canal 7 y TyC Sports]
- TJOC Stadium- NIG vs JAP
- Shenyang Olympic Stadium- NZE vs BRA
- QHD Stadium- CAM vs HON
08:45 - Shanghai Stadium- SRB vs CIV
- TJOC Stadium- USA vs NED
- Shenyang Olympic Stadium- BEL vs CHN
- QHD Stadium - ITA vs KOR

* Esgrima

23 - 00hs: Men's Individual Epee Round of 64
00:30 - 02:00:
Men's Individual Epee Round of 32
02:30 - 03:00:
Men's Individual Epee Round of 16
03:40
Men's Individual Quarterfinals
08:00
Men's Individual Semifinals
09:10
Men's Individual Epee Bronze Medal Match
09:40
Men's Individual Epee Gold Medal Match

* Gimnasia Artística
23 - 9 hs: Women's Qualification

* Handball
22 - 09:45hs Men's Preliminaries

* Hockey
Women's Pool:
9/8 21:30hs: JAP vs NZE
22:30: CHN vs ESP
10/8 07:00 AUS vs KOR
07:30 ARG vs USA [canal 7 y TyC Sports]
09:30: NED vs RSA
10: GER vs GBR

* Judo
01:00: Men's -66kg Preliminary & Repechage - Women's -52kg Preliminary & Repechage
07:00: Men's -66kg Repechage Final - Table A Final / Women's -52kg Repechage Final - Table A Final
Women's -52kg Bronze Medal Contest
Men's -66kg Bronze Medal Contest
Women's -52kg Gold Medal Contest
Men's -66kg Gold Medal Contest

* Waterpolo
Session WP01 Start: 22:30 End: 02:10 Yingdong Natatorium of National Olympic Sports Center
Men's Preliminaries - Group A - Match 01 ESP vs. CAN
Men's Preliminaries - Group A - Match 02 HUN vs. MNE
Men's Preliminaries - Group A - Match 03 SRB vs. GER
Session WP02 Start: 03:00 End: 06:40
Men's Preliminaries - Group B - Match 04 AUS vs. GRE
Men's Preliminaries - Group B - Match 05 CRO vs. ITA
Men's Preliminaries - Group B - Match 06 USA vs. CHN

* Pesas
Beijing University of Aeronautics & Astronautics Gymnasium
Men's 56kg - Group B
Women's 53kg - Group B
Session WL03 Start: 04:30 End: 06:30
Women's 53kg - Group A
Women's 53kg Medal Ceremony
Session WL04 Start: 08:00 End: 10:00
19:00-20:40 Men's 56kg - Group A
20:50-21:00 Men's 56kg Medal Ceremony

* Remo
03: 50 - 04:10 Lightweight Women's Double Sculls
04:20 - 04:50 Lightweight Men's Double Sculls
05:00 - 05:20
Lightweight Men's Four
05:30
Women's Quadruple Sculls
05:50
Men's Quadruple Sculls
06:20
Women's Eight
06:40 Men's Eight

* Voley
Beijing Institute of Technology Gymnasium
Men's Preliminaries - Group B SER-RUS
Men's Preliminaries - Group A ITA-JPN
Start: 01:30 End: 05:00 Capital Gymnasium
Men's Preliminaries - Group A USA-VEN
Men's Preliminaries - Group B BRA-EGY
Start: 09:00 End: 12:30
Men's Preliminaries - Group A BUL-CHI
Men's Preliminaries - Group B POL-ALE

* Vela
02:00: 49er Race 1
Finn Race 3
03:00: 49er Race 2

Yngling Race 3
Yngling Race 4
Finn Race 4
04:00: 49er Race 3

* Tenis
Beijing Olympic Green Tennis Center
Men's Singles First Round
Women's Singles First Round
Men's Doubles First Round
Women's Doubles First Round
Beijing Olympic Green Tennis Center
Men's Singles First Round
Women's Singles First Round
Men's Doubles First Round
Women's Doubles First Round

* Natación
Start: 23:00 End: 00:41 National Aquatics Center
Men's 400m Individual Medley Final
Women's 100m Butterfly Semifinal
Men's 400m Freestyle Final
Men's 400m Individual Medley Medal Ceremony
Women's 400m Individual Medley Final
Men's 400m Freestyle Medal Ceremony
Men's 100m Breaststroke Semifinal
Women's 400m Individual Medley Medal Ceremony
Women's 4 x 100m Freestyle Relay Final
Women's 4 x 100m Freestyle Relay Medal Ceremony
Start: 07:30 End: 10:20 National Aquatics Center
Women's 100m Backstroke - Heat
Men's 200m Freestyle - Heat
Women's 100m Breaststroke - Heat
Men's 100m Backstroke - Heat
Women's 400m Freestyle - Heat
Men's 4 x 100m Freestyle Relay - Heat

* Tiro
Start: 22:00 End: 05:15 Beijing Shooting Range (Hall) Beijing Shooting Range (CTF)
Women's 10m Air Pistol Qualification
Men's Trap Qualification
Women's 10m Air Pistol Final
Women's 10m Air Pistol Medal Ceremony
Men's Trap Final
Men's Trap Medal Ceremony

Escrito por Tegin en sábado, agosto 09, 2008. Etiquetas , , , , , , , , , . Puedes seguir cualquier respuesta a esta entrada mediante el RSS 2.0. Puedes dejar una respuesta o trackback a esta entrada

1 comentarios for "Juegos Olímpicos Beijing 2008 - Agenda Jornada 2"

  1. Que buen trabajo de esta lacra mutante (?) de TeJin...

¡Dejá tu comentario!

IMPORTANTE: Los comentarios publicados son de exclusiva responsabilidad de sus autores y las consecuencias derivadas de ellos pueden ser pasibles de las sanciones legales que correspondan. Si un usuario incluye en sus mensajes algún comentario inapropiado, el mismo será eliminado.